Arta Nīmaņa personālizstāde "FRAGILE"

22.04.2016.

 

No 2016. gada 27. aprīļa līdz 19. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma starptautisku atzinību guvuša stikla mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa personālizstāde “FRAGILE”.


Stikls ir trausls, plastisks un noslēpumains materiāls, no kura var veidot ne tikai tradicionālas formas sadzīviskus priekšmetus, bet arī novatoriskus dizaina objektus un iespaidīgas mākslas instalācijas visneparastākajos apjomos. Mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa izstādē oriģinālo objektu, vizuālo efektu, gaismas un skaņas sintēze atver durvis uz rituālu ceļojumu stikla maģiskajā pasaulē. Izstaigājot pārsteigumiem piepildītos labirintus, skatītāji varēs iepazīt stikla daudzveidīgo un mainīgo dabu. Ekspozīciju caurvij četru pasaules pamatstihiju – ūdens, uguns, zemes un gaisa savstarpējās mijiedarbības apspēle. Arī stikls top visiem šiem pirmelementiem mijiedarbojoties. Izstādes vizualitāti pastiprina emocionāli iedarbīgi un jutekliski akustiskie efekti – ūdens, uguns, zemes un gaisa dabiskās skaņas.

Pēdējos gados darbu veidošanā Artis Nīmanis arvien vairāk izmanto inovatīvas stikla apstrādes tehnoloģijas, kas aizgūtas no mūsdienu kosmosa industrijas un tiek pielietotas arī ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) projektos. Lai atklātu un izzinātu šo tehnoloģiju nianses un specifiku, mākslinieks tās pētījis un ilgstoši eksperimentējis, rezultātā nonākot pie oriģinālas autortehnikas. Radošā procesa gaitā vakuumā stikls tiek pārklāts ar ļoti plānu nerūsējošā tērauda slāni, stikla virsmai piešķirot spoguļefektu. Lai panāktu vēl maģiskāku noskaņu, eksponējot savus darbus, meistars pievērš īpašu uzmanību apgaismojumam. Laužot gaismas starus, stikla virsma rada papildus optiskas un iluzoras saspēles.

Izstādes autors cer, ka šī būs ne tikai stikla mākslas un dizaina objektu ekspozīcija, bet tā kļūs arī par telpu meditācijai, dāvājot apmeklētājiem unikālu sajūtu un atklāsmju pieredzi.

 


PAR IZSTĀDES AUTORU

Artis Nīmanis (dz. 1978) ir dizainers un stikla mākslinieks. 2006. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās mākslas (Stikla mākslas) nodaļu. Izstādēs piedalās no 1998. gada. Strādājis par pasniedzēju Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, kā arī bijis nodaļas vadītājs Stikla mākslas katedrā.

Arta Nīmaņa mākslinieciskās izteiksmes amplitūda ir plaša. Kopš 2004. gada viņš ir zīmola “an&angel” stikla trauku galvenais dizainers. Artis Nīmanis veido stikla dizaina objektus un rotas, realizē dažādus eksperimentālus projektus, tai skaitā kinētiskus. Autora darbības fokusā ir arī monumentālāki projekti – funkcionālas un dekoratīvas stikla dizaina detaļas interjeram un arhitektūras objektiem, ekskluzīvas vitrāžas, apgaismes ķermeņi un virsgaismas risinājumi. Mākslinieciskās izteiksmes spektru paplašinājusi daudzveidīgā pieredze, strādājot dažādās reklāmas un dizaina aģentūrās (“DDB”, “Pieci ezeri“, “Sanders Ad Agency”, “Riga Design Studio”, “Prezenta International”).

Arta Nīmaņa veidoto “an&angel” trauku estētika balstās formas lakonismā un stiklam netradicionālā apstrādes tehnoloģijā, kas ļauj to pārklāt ar tēraudu, radot virsmu ar spoguļefektu. “an&angel” trauku kolekcijas “Deco”, “Black&White”, “Northern Lights” un “In Between” iespējams iegādāties ne tikai zīmola galerijā Rīgā, bet daudzviet pasaulē – Eiropā, Krievijā, ASV, Dienvidamerikas valstīs, Apvienotajos Arābu Emirātos, Honkongā, Singapūrā, Indonēzijā un Japānā. Kolekcija “Deco” 2013. gadā apbalvota ar prestižo “Red Dot Award” dizaina balvu, savukārt 2014. gadā – ar Vācijas dizaina balvu. Autora darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Dizaina mākslas kolekcijā.

Artis Nīmanis piedalījies vairākās grupu izstādēs, sarīkojis personālizstādes Eiropā, ASV, Krievijā, Japānā, Apvienotajos Arābu Emirātos u.c. 2014. gada pavasarī Latvijas Republikas vēstniecībā Vašingtonā notika viņa personālizstāde “Latvieša balss stiklā”. 2015. gada pavasarī ekspozīcija ceļoja uz Meksiku uz Fransa Maijera muzeju (Museo Franz Mayer), kas ir viena no prestižākajām mākslas eksponēšanas vietām Mehiko. Izstāde tapa kā Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas oficiālais pasākums Meksikā. Savukārt 2016. gada 2. februārī tika atklāta Arta Nīmaņa personālizstāde vienā no Mehiko vadošajām izstāžu zālēm “Galeria Ethra”.

Neskatoties uz aktīvo izstāžu darbību pasaulē, dzimtenē Artis Nīmanis eksponējies salīdzinoši maz – piedalījies atsevišķās grupu izstādēs, bet vienīgā personālizstāde Latvijā notikusi 2009. gadā “A. Sūnas galerijā”. Tādēļ Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja uzaicinājums 2016. gada pavasarī veidot personālizstādi ir diezgan likumsakarīgs. Multimediālajā projektā “FRAGILE” plašākai auditorijai būs iespēja vienviet iepazīties ar autora dizaina un mākslas darbiem. Ekspozīcija ar īpašu programmu būs atvērta arī Muzeju nakts laikā 21. maijā, kad ar speciāli izstādei sagatavotu performanci uzstāsies starpdisciplināro mākslu studija “IDEAGNOSIS”.

 

 

Norises laiks: 27. aprīlis - 19. jūnijs

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Skārņu iela 10/20, Vecrīga

 

 

Avots: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs