Baltijas valstu izstāde "3 Free"

24.04.2018.

 

2018. gada 18.maijā Klaipēdas Kultūru Komunikāciju centra galerijā (KKKC) tiks atklāta projekta "3 FREE" izstāde, kura noslēgsies 26. jūnijā. Projekts veltīts trīs Baltijas valstu - Igaunijas, Latvijas un Lietuvas neatkarības pasludināšanas simtgadei un top trīs kuratoriem savstarpēji sadarbojoties. Skaitlis trīs caurvij izstādi: 3 valstis, 3 valodas, 3 kuratori, 3 personālizstādes un 3 dalībnieki no katras valsts.

No PIKC "Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola" projektā piedalās divi pedagogi - Liena Bondare un Ivars Drulle. 

Latvijas daļas darbu izvēlē dominē piesaiste vēsturiskajai dimensijai: zemei, kultūrai, teritorijai un laiktelpai, kā svarīgiem brīvības pamatnosacījumiem, kuros klātesoši ir personiski vērojumi un dažādu vēstures situāciju pētījumi. Domājot par izstādi, viens no pirmajiem darbiem, kurš iešāvās prātā, bija Kristapa Epnera "Skrējiens". Kustība un zeme, zemes iztaustīšana to izskrienot, personiska pieredze un regulāri fiziski vingrinājumi pārvēršas mākslas darbā, maršruts pārvēršas ainavā un kustība cauri ainavai zīmējumā.

Mākslinieces Vikas Ekstas personālizstādē pirmo reizi būs apskatāmi darbi no cikla "Velnezers" un atzinību guvušās "Dievs. Daba. Darbs." pašportretu sērijas, kuru māksliniece radījusi viena pati, dzīvojot pamestā mājā, valkājot mājas saimnieces drēbes un darot ikdienas mājas darbus.

Igauņu grafikas lakonismam un lietuviešu ekspresijai pretsvaram Ivara Drulles triptihs "Bits from our recent history", kurā Ulmanis pēdējo reizi vannojas 1941. gada 17. jūnijā, Iļja Ripss sešdesmitajos sevi aizdedzina pie Brīvības pieminekļa un Latvijas patriots 1993. gadā aizved un izsēdina divus krievu ģenerāļus pie Krievijas robežas.

Pirmā stāva foajē tiks eksponēts Viļņa Putrāma un Vladimira Jakušonoka darbs "Miers. Darbs. Laime." Tā ir absurdas situācijas izspēle, kura padomju laikā nesaskaņu dēļ izveidojusies starp arhitektu un tēlnieku Laimoni Kristovski. Tēlnieks strādājis pie lielformāta bareljefa "Miers. Darbs. Laime." kādam kultūras namam, bet arhitekts, pārprojektējot ēku, pārvietojis ieeju tajā, aizmirstot pabrīdināt mākslinieku. Tā rezultātā bareljefs faktiski būtu aizsedzis ieeju galvenajā zālē. Mākslinieks nepiekrita pārveidot jau gatavā darba kompozīciju, pakļaujot to utilitārām vajadzībām, tādēļ tas nekad nenonāca paredzētajā vietā. Ilgus gadus ciļņa daļas bijušas mākslinieka studijas ārējās sienas.

Lietuviešu mākslinieks Žigimantas Augustinas pēta cilvēku galvaskausus un, pēcāk balstoties uz paša izstrādātu punktu metodi, veido pašportretus, kuros, izmantojot mērījumus, apvieno un pārveido savu un Polijas karaļa sejas vienā neesoša cilvēka portretā. Māksliniece Jūrate Rekevičiūte iegūst novilkumus no slavenu un vēsturiski nozīmīgu personu apģērbiem. Izstādē būs apskatāma dziedātājas Eurikas Masītes (Eurika Masyte) kleitas, kuru viņa valkāja, kad pirmo reizi pēc neatkarības atgūšanas izpildīja par simbolu kļuvušo dziesmu ''Brīvība", nospiedums. Atklāšanā dziesmu izpildīs soprāns Jūlija Karaļūnaite (Julija Karaliunaite).

Igauņu grafikas meistara Petera Allika un konceptuālisma klasiķa Leonharda Lapina darbi vienmēr ir aktuāli un nebeidz pārsteigt ar ironiju, domas asumu un tehniski it kā vienkāršo meistarību.

18. un 19. maijā notiks Non Grata grupas performances, kurās piedalīsies dalībnieki no Somijas, Meksikas un Igaunijas. Non Grata performanču apvienība ir unikāls kolektīvs, kura sastāvs nemitīgi mainās. To vada leģendārās akadēmijas Non Grata dibinātājs Als Paldroks. Kopš 2004. gada akadēmija darbojas ceļojošā režīmā, piedāvājot lekcijas un meistarklases mācību iestādēs dažādās pasaules valstīs, tostarp uzstājoties un veidojot grafikas izstādes.

19. maijā, starptautiskās muzeju nakts ietvaros, tiek plānota ar projektu saistīta programma, kura ilgs līdz pusnaktij, tostarp: performances, ekskursijas ar kuratoriem un māksliniekiem, kā arī dažādas meistardarbnīcas pieaugušajiem un bērniem.

"3 FREE" dalībnieki:

Personālizstādes: Vika Eksta (LV), Als Paldroks (EE), Jūrate Rekevičiūte (Jūratė Rekevičiūtė) (LT)

Mākslinieki: performanču grupa Non Grata (EE), Peters Alliks(EE), Žigimantas Augustinas (Zygimantas Augustinas) (LT), Ivars Drulle (LV), Kristaps Epners (LV), Kristīna Inčuraite (Kristina Inciuraite) (LT), Severija Inčirauskaite (Severija Incirauskaite – Kriauneviciene)(LT), Leonhards Lapins (EE), Vilnis Putrāms (LV)un Vladimirs Jakušonoks (LV), Taje Tross (EE)

Kuratori: KKKC direktors Ignas Kazakevičius (LT), Liena Bondare (LV), Als Paldroks (EE)
Izstādes dizains: Vilnis Putrāms (LV)
Atbalsta: VKKF, KKKC, Nordisk Kulturfond, Pärnumaa Kultuurkapital, performanču apvienība Non Grata.

Publicitātes attēls: Viktorija Eksta no cikla "Dievs. Daba. Darbs."

Informāciju sagatavoja: Liena Bondare