Britu dizaina ikona - Harry Beck metro shēma

15.03.2017.

 

Pazemes ģeogrāfija


Pirmais metro vilciens savu darbību uzsāka 1886. gadā Londonā. Tolaik tas kursēja sešus kilometrus garas metro līnijas robežās, kas ar septiņu pazemes pieturu starpniecību savienoja divus Londonas punkts - Paddington un Farringdon stacijas. Turpmākajos gados galvaspilsētas pazemes transporta ceļi attīstījās līdzvērtīgi tam, cik ātri mainījās pati metropole. Pilsētas robežas turpināja izplesties, iedzīvotāji migrēja uz piepilsētas rajoniem, un sabiedriskā transporta kartē parādījās arvien jauni metro maršruti.

 

 


 


 

Jāprecizē, ka vienota Londonas metro tīkla karte netika izveidota līdz pat jaunās simtgades sākumam, jo gandrīz katra atsevišķa metro līnija piederēja citam īpašniekam. Ideja par pirmo vienoto metro karti tika īstenota 1908. gadā, kad lielākā daļa metro līniju nonāca vienas kompānijas - UERL - pārvaldībā. Agrīnais metro ceļu atspoguļojums centās atdarināt virszemes topogrāfiskās kartes - vilcienu ceļi tika vizualizēti uz pilsētas ielu, parku un upju fona. Staciju nosaukumi un krāsainās vilcienu ceļu atzīmes mijās ar virszemes objektiem un radīja juceklīgu transporta shēmu.

 

 

 1908. gada Londonas metro kartes versija

 


Vērā ņemams solis datu vizualizācijas attīstībā metro ietvaros tika sperts pagājušā gadsimta divdesmitajos gados. Vispirms no metro kartes pazuda ielu nosaukumi, pēc neilga laika arī pats pilsētas ielu tīkls. Tas ļāva ātrāk orientēties pazemes vilcienu ceļu plānojumā, taču neatrisināja sarežģīto centra rajona metro uzbūves jautājumu. Pilsētas centrālā daļa bija tik blīvi klāta ar pieturām, ka uz kopējās metro kartes šis rajons vairāk atgādināja galvu reibinošu līniju režģi, nevis loģisku sistēmu. Papildus izaicinājumu radīja tas, ka līdz ar metro ceļu pagarināšanos vienas plaknes ietvaros kļuva sarežģīti attēlot visu pilsētas metro shēmu. Ja lielformāta izdrukas metro stacijās vēl bija samērā saprotamas, tad tie pasažieri, kuri izmantoja kabatas formāta izdrukas, saskārās ar ļoti sarežģītu datu pasniegšanas veidu.

 

 

1920. gada kartes versija

 


Metro revolūcija


1931. gadā darbu pie kartes redizaina uzsāka divdesmit deviņus gadus vecais Londonas metro inženieris Harry Beck. Tā bija privāta jaunā speciālista iniciatīva, ko viņš attīstīja ārpus darba laika un kas vainagojās ar vairākām revolucionārām novitātēm. Harry sāka ar to, ka pilnībā atteicās no vajadzības vizualizēt metro ceļu atbilstoši pilsētas virszemes ģeogrāfijai un tās mērogam. Viņš uzskatīja, ka metro pasažierim ir būtisks nevis attālums starp metro stacijām, bet gan pieturu secība un maršruta maiņas kārtība. Par metro shēmas (jo līdz ar atteikšanos no mēroga apzīmējums "karte" kļuva neatbilstošs) iedvesmas avotu kalpoja elektroshēmas uzbūve – gan līniju izskats, gan izmantotie simboli. Līdzīgi tehniskajam rasējumam Harry versijā arī metro ceļi tika attēloti kā precīzas vertikāles, horizontāles un 45 grādu līnijas, uz kurām pieturas tika atzīmētas, ievērojot identiskus intervālus. Tas atrisināja centra rajona attēlošanas jautājumu un ļāva shēmai būt vienmērīgi izkārtotai pa visu kartes plakni.

 

1933. gads, Harry Beck metro shēma

 


Pirmo reizi jaunā shēma Londonas metro vadītājiem tika prezentēta 1931. gadā, taču autors saņēmu atraidījumu ar komentāru, ka ideja ir pārāk radikāla. Viņš turpināja skaidrot un pārliecināt, līdz 1932. gada nogalē tika pieņemts lēmums par 500 kabatas formāta testa eksemplāru druku. Uz katras kartes bija skaidrojošs uzņēmuma komentārs: “A new design for an old map. We should welcome your comments”. Neraugoties uz sākotnējām šaubām, lietotāju interese pārsniedza iecerēto - testa eksemplāri jau dažu dienu laikā nonāca aktīvā pilsētnieku lietošanā, un nākamais drukas pasūtījums jau sastādīja vairāku tūkstošu vienības. Autors par savu darbu saņēma ap £10, kas mūsdienu naudas vērtībā ir pielīdzināms 600 paundiem.


Interesanti, ka racionalizētā maršrutu grafika ne tikai nodrošināju pasažieriem draudzīgu orientēšanos pazemes telpā, bet veicināja lielāku sabiedrības interesi par piepilsētas rajoniem. Ja iepriekš, balsoties uz ģeogrāfiskās kartes proporcijām, metro galapunkti tika attēloti tālu no centra, tad jaunais risinājums šos punktus metro lietotāja uztverē padarīja daudz pieejamākus. Pilsētas izmērs ruka pasažieru acu priekšā.

 

 1940. gads, Harry Beck

 


Metro diagramma šodien


Harry Bec izstrādātā versija piedzīvos vairākus labojumus gan paša autora, gan vēlāk arī citu inženieru un dizaineru izpildījumā. Pirmās kartes korekcijas tika ieviestas jau dažus gadus pēc idejas debijas - metro pieturu skaits turpināja pieaugt, mainījās gan staciju, gan savienojuma punktu, gan nosaukumu attēlošanas veids. Par savas karjeras lielāko sasniegumu Harry Beck uzskatīja 1940. gada metro shēmas versiju, taču jau sešdesmitajos gados plānojums piedzīvoja radikālu Harold Hutchinson redizainu. Togad shēmai bija nepieciešams pievienot jaunu atzaru, bet rezultātā tika ieviesti grafikas standarti, padarot atjaunoto versiju pārāk robustu un asu. Pēc šī starpgadījuma Beck pārtrauca sadarbību ar Londonas metro, un turpmāko gadu laikā kartes paraugs turpināja attīstīties jau citu autoru izpildījumā. Lai arī laikam atbilstoši mainījās tā grafiskā dizaina nianses, idejiskā būtība paliks neskarta. Tā kalpos par paraugu ne tikai Lielbritānijas, bet visas pasaules metro tīkla shēmām, kas dienu no dienas ļauj miljoniem cilvēku pārvietoties pilsētā droši, ātri un mūsdienīgi.

 

 


 1960. gads, Harold Hutchinson

 

 

2010. gads

 


Raksta autore: Jeļena Solovjova

Attēls: Kristīne Markus