Raimonda Staprāna izstāde "Piecas gleznas"

31.10.2016.

 

No 2016. gada 10. septembra līdz 20. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) 4. stāva izstāžu zālē būs skatāma Raimonda Staprāna darbu izstāde “Piecas gleznas”.


Raimonds Staprāns (1926) Latvijā ir labi pazīstams kā lugu rakstnieks. Kā gleznotāju Latvijas Nacionālā mākslas muzeja apmeklētāji Staprāna mākslu iepazina 2006. gadā, kad tika sarīkota līdz tam plašākā meistara daiļrades izstāde viņa dzimtenē.

Raimonds Staprāns dzimis Rīgā, Otrā pasaules kara beigās kopā ar ģimeni devies trimdā. Apmeties dzīvot un strādāt Sanfrancisko, Kalifornijā. Bakalaura grādu mākslā un dramaturģijā ieguvis 1952. gadā Vašingtonas universitātē Sietlā un mākslas maģistra grādu Kalifornijas Universitātē Bērklijā.

Raimonda Staprāna agrīnā glezniecība, kā jau lielākajai daļai mākslinieku, kas savas izglītības gaitas sāka 20. gadsimta 50. gados ASV, veidojās abstraktā ekspresionisma ietekmē. No 70. gadu vidus viņš izvēlējies reālisma un abstraktās mākslas sintēzi. Raimonds Staprāns ir Kalifornijas līča piekrastes figuratīvās skolas pārstāvis. Mākslinieku īpaši saista šī reģiona gaismēnas specifika, kurā krāsu dzidrums un spilgtums kontrastē ar ēnu blīvumu. No 80. gadiem meistars pievērsies klusās dabas un ainavas žanram – autora kompozīcijas ir sabalansētas, glezniecisko laukumu ģeometrija rūpīgi izsvērta, emocionalitāte apvaldīta, tomēr plakņu un krāsu attiecības nospriegotas. Savos darbos viņš attēlojis Klusā okeāna piekrasti ar laivu piestātnēm un anonīmām ēkām, vienkāršas ikdienas lietas: mākslinieka darbnīcā esošās lietas, virtuves piederumus – tie izmantoti kā figuratīvs reālisms, lai ar šo priekšmetu virsmām strādātu kā ar abstraktām plaknēm. Staprāns pieder pie tiem māksliniekiem, kas glezno katru dienu, kā profesionālis – lēnā un pārdomātā procesā noved kompozīciju līdz līdzsvara stāvoklim.

Šogad, kad meistaram aprit 90 gadi, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir uzaicinājis Raimondu Staprānu parādīt jaunus darbus – tie Latvijā nav redzēti un tūlīt pēc izstādes Rīgā tiks sūtīti atpakaļ, lai tiktu eksponēti ASV. Tās ir piecas gleznas, kas tapušas laikposmā no 2010. līdz 2015. gadam. Četrās ainavās un vienā klusajā dabā skatītājs var nodoties meditatīvam krāsu harmoniju, plakņu proporciju, saulaino un ēnaino laukumu attiecību vērojumam.

Raimonda Staprāna darbi atrodas Sanfrancisko Mākslas muzeja, Kalifornijas Ouklendas muzeja, Losandželosas Valsts mākslas muzeja, San Hosē Mākslas muzeja, Portlendas Mākslas muzeja, Pasadīnas Mākslas muzeja, Fīneksas Mākslas muzeja, Krokera Mākslas muzeja, Santa Barbaras Mākslas muzeja, Hjūstonas Mākslas muzeja, Džona F. Kenedija Mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā.


Avots: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Attēls: Raimonds Staprāns. Šķūnis ar sarkanām durvīm. 2012. Audekls, eļļa. Autora īpašums