Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula

29.03.2017.

 

No 2017. gada 29. aprīļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma izstāde “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, veltīta daudzpusīgā mākslinieka Romana Sutas dzīvei un daiļradei.

 

 

2016. gadā izcilajam latviešu māksliniekam, spilgtajam klasiskā modernisma pārstāvim Romanam Sutam (1896–1944) apritēja 120. dzimšanas gadadiena. Šogad, turpinot plašu kultūras pasākumu programmu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) piedāvā vērienīgu projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies vienlaicīgi divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM).

Romans Suta, izmēģinot savus spēkus vairākās mākslas jomās un veidojot dažāda tipa mākslas darbus, spējis būt atpazīstams ar īpatnējo rokrakstu un stilu. Liekas, ka autors bija atklājis kādu universālu mākslas formulu, kas palīdzēja viņa talantam būt tik daudzšķautņainam un reizē tik viengabalainam. Romans Suta ir bijis gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs, lietišķās mākslas meistars, dizainers, grāmatu ilustrators, mākslas kritiķis un pedagogs. Izstādes LNMM un DMDM zālēs parāda spožāko meistara veikumu visos viņa radošās darbības virzienos, ļaujot tuvāk iepazīt arī paša mākslinieka neordināro personību – harizmātisku, temperamentīgu, aizrautīgu, pretrunīgu.Romana Sutas daiļrades pilna retrospekcija apvieno darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rīgas Porcelāna muzeja, Kino muzeja, Teātra muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. Ekspozīcijā iekļauti izcili, vēl līdz šim sabiedrībai nezināmi darbi no Zuzānu ģimenes un citām privātkolekcijām. Rīgas porcelāna tēma piesaistījusi pazīstamā 20. gadsimta sākuma krievu glezniecības un porcelāna kolekcionāra Pētera Avena īpašu uzmanību. Pateicoties ilggadējai un auglīgai LNMM sadarbībai ar Pētera Avena labdarības fondu “Paaudze”, izstādē varēs iepazīties arī ar vērtīgiem Romana Sutas porcelāna un keramikas darbiem, kuri tiks eksponēti pirmo reizi.Divu apjomīgu ekspozīciju atklāšana notiks Romana Sutas dzimšanas dienā 28. aprīlī. Dienu pirms atklāšanas muzejā norisināsies starptautiska zinātniskā konference, veltīta mākslas un dizaina mijiedarbības jautājumiem.Ekspozīcijas sadaļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā


Ekspozīcija LNMM Lielajā izstāžu zālē iepazīstina ar Romana Sutas glezniecību, grafiku un scenogrāfiju. Kaut arī Suta nebija ieguvis augstāko mākslas izglītību, viņš bija ļoti erudīts cilvēks ar plašu redzesloku. Romans Suta centās Latvijā ieviest modernākas mākslas vēsmas, aktīvi popularizēja latviešu modernisma mākslinieku daiļradi ārvalstīs, rīkojot izstādes ārpus Latvijas un rakstot par to ārzemju presē.Izstādē mākslas darbus “komentēs” pats autors – ar citātiem no saviem teorētiskajiem tekstiem, vēstulēm un rakstiem. Nepieciešamo kontekstu veidos Sutas spilgtās biogrāfijas epizodes, kas tā vai citādi ietekmēja viņa darbu tematiku, sižetus un izpildījumu.Ekspozīcijas sadaļa Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā


Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē skatītāji ieraudzīs līdz šim mazāk apzinātu un pētītu Romana Sutas radošā mantojuma daļu – lietišķo mākslu un dizainu. Ekspozīcija veidota ar domu citā gaismā akcentēt Romanu Sutu kā daudzpusīgu sava laikmeta un jaunās valsts personību, atklāt meistaru ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, bet arī kā vienu no Latvijas dizaina skolas pamatlicējiem. Zīmīgi, ka Suta bija to pirmo entuziastu vidū, kas mērķtiecīgi un perspektīvi attīstīja saikni “patērētājs – ražotājs – mākslinieks”.

Meistara radošais pienesums nav zaudējis aktualitāti arī šodien, ko apliecina fakts, ka projekta izstrādē ar lielu ieinteresētību iesaistījās Latvijas Mākslas akadēmijas un Profesionālās izglītības kompetences centra “Rīgas dizaina un mākslas vidusskola” pasniedzēji un studenti. Aicinot paskatīties uz Romana Sutas daiļradi no 21. gadsimta perspektīvas, līdztekus oriģinālajām mākslas vērtībām ekspozīciju papildina mūsdienu mākslinieku savdabīgi “lasījumi” par tēmu – mēbeļu rekonstrukcijas un speciāla video animācija, kas balstīta uz Romana Sutas skicēm.


 

 

Avots: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Attēls: Romans Suta. Pašportrets dekorāciju darbnīcā. 1929. Papīrs, tuša. SBM kolekcija